مارکتینگ

قدرت یک سازمان با توجه به کیفیت مدیران

قدرت یک سازمان با توجه به کیفیت مدیران، پویان قدملی

به نام خدا

با سلام عرض ادب خدمت تمامی استادان ارجمند و همکاران محترم در این سری از مقاله می‌خواستم روی کلمه ای صحبت کنیم و کالبد شکافی کنیم که یکی از سکان دار های اصلی هر سیستم محسوب می شود. مدیر

ما روزانه میبینیم که پوزیشن سازمانی خیلی از افرد داخل سیستم یا شرکتمون مدیر هست، اما میدانیم که معنای واقعی مدیر چیست؟ می‌دانیم که رسالت اصلی مدیر چیست؟ یک مدیر واقعی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

من در طول این 14 سال سابقه‌ی کاری در صنعت خرده فروشی در بخش پوشاک، تازه متوجه شدم که به چه کسی می‌توانیم بگوییم مدیر.

در هر مرحله ای از زندگی ما با افراد مختلفی رو به رو می‌شویم که دارند مدیریت می‌کنند، یک نفر مثل پدر که زندگی را مدیریت می‌کند، یک نفر مثل مدیر فروش یک شرکت، یک نفر مثل مدیر رستوران، یک نفر به عنوان مدیر عامل مجموعه و …….

در طول تمامی این سال ها آزمون و خطاهایی رو من خودم به شخصه تجربه کردم تا بتوانم امروز کلمه‌ی مدیر را معنای واقعیش رو توصیف کنم.

 

تعاریف مدیریت

اساتید علم مدیریت بنا بر روش و رویکردها و ابعاد گوناگون، تعاریف مختلفی ارائه کردند که ما در این جا به بعضی از مهم های آن اشاره می‌کنیم:

استونر: مدیریت عبارت است از فرآیند برنامه ریزی و سازماندهی هدایت و نظارت بر کار اعضای سازمان و کاربرد کلیه منابع قابل دسترسی برای رسیدن به اهداف تعیین شده سازمان.

سرتو: مدیریت به صورت فرآیند، دستیابی به اهداف سازمانی با همکاری افراد از طریق آنان و سایر منابع سازمانی می باشد.

پلریگل: مدیریت یعنی هنر انجام کارها به وسیله دیگران.

انجمن مدیریت امریکا: مدیریت عبارت است از کار کردن با دیگران و از طریق دیگران برای رسیدن به اهداف سازمان و هدف های کارکنان آن.

برایان تریسی: مدیر کسی است که با همکاری یا از طریق دیگران به نتیجه می رسد. مدیر کسی است که کارها را به درستی انجام می دهد.

یک مدیر موفق کیست؟ مدیر موفق کسی است که با عملکرد خود، بهترین نتایج را دریافت میکند. مدیر موفق به نحوی از توانایی های کارکنانش استفاده می‌کند که نهایت تعلق و تعهد را به سازمان داشته باشند. قدرت هر سازمان به کیفیت مدیران آن در هر سطح بستگی دارد.

ما باید هر روز به فکر رشد کارمندان و همکاران خودمان باشیم. طبق آمار انجمن آموزش و توسعه مدیریت آمریکا، 20 درصد سازمان های تراز اول، بیش از 3 درصد از سود خود را صرف آموزش کارکنانشان می‌کنند تا باعث درآمدزایی بیشتر سازمان شود.

زمانی که ما روی کارمندان خود سرمایه گذاری می‌کنیم، در اصل داریم به پیشرفت سازمان کمک بسیار مهمی می‌کنیم که در طولانی مدت تمامی نتایج کاملا واضح و مشخص می‌شود.

لازم است بدانید که شفاف سازی در انتظارات شما نسبت به کارکنان یک نکته‌ی بسیار پر اهمیت است. در زندگی و تجارت، شفافیت یکی از مهمترین صفات مرتبط با موفقیت است.

یک بار در یکی از شرکت های مطرح پوشاک ایران، طرحی رو مطرح کردم که با موافقت مدیر عامل آن مجموعه، موفق شدیم نتایج بسیار خوب و مطلوبی را بگیریم.

طرح بدین صورت بود که بین تمامی کارمندان آن مجموعه یک سوال مشابه مطرح شد:

سوال این بود که ویژگی بهترین مدیر مجموعه چیست؟ همه اعلام کردند که بهترین ویژگی مدیر ما این است که می‌دانیم همیشه چه انتظاری کار از شخص ما دارد.

من اول کمی به فکر فرو رفتم و بعدش دیدم که این مدیر خود من هستم که در موردم شفاف سازی می‌کنند ، آن موقع بود که متوجه شدم بهترین روش کارکردن این است که همیشه ما انتظارات کاری خودمان را با کارکنان مطرح کنیم و همیشه پیگیری کنیم.

ما با مطرح کردن انتظاراتمان با چند اتفاق رو به رو می‌شویم:

1 – یکسری از افراد قبول نمی‌کنند و از مجموعه جدا می‌شوند (که این خیلی موضوع خوبی هست چون این افراد خیلی با شما صادق بودند و باعث می‌شوند که شما در آینده به مشکل نخورید.)

2 – یکسری افراد از روی اجبار حرف های شمارا قبول می‌کنند (که شما باید سریعا این افراد را شناسایی کنید و اگر انعطاف پذیر بودند با موضوعات انگیزشی این افراد را نیز به یک وکیل مدافع از شرکت خودتان تبدیل کنید.)

3 – یکسری از افراد برایشان هیچ فرقی ندارد که انتظارات شما چی هست، آن ها همیشه کار خودشان را می‌کنند. (این افراد هم باید خیلی سریع شناسایی شوند و سعی کنید که در کارهای خیلی پر ریسک یا کارهای خیلی حساس از این افراد استفاده نکنید.)

4 – یکسری از افراد با ذوق و شوق خیلی زیادتری مشغول به کار می‌شوند، این افراد همان افراد وفادار به شرکت شما هستند. باید برای این افراد برنامه ریزی کنید و این افراد را روز به روز در اینکه علمشان به روز شود کمک کنید.

حال باید به عملکرد‌های حیاطی مدیریت توجه خیلی ویژه ای داشته باشید. عملکردهایی در مدیریت وجود دارند که تعیین کننده شکست یا موفقیت اجرایی هستند. عبارت عملکردهای حیاتی از سلامت دارویی و فیزیکی نشئت گرفته است. این کار روشی شناخته شده و مفید برای نظاره کردن فعالیت های کاری شما است. تصور کنید که برای یک چکاپ کلی به پزشک مراجعه کرده اید.دکتر به شما میگوید که از نظر پزشکی یک سری مشکلات دارید. اضافه وزن و فشار خون بالا دارید، تناسب اندام ندارید و از الگوی صحیح تغذیه پیروی نمی‌کنید و رفتار و عادت مضر و مخرب برای سلامتی دارید. اگر شما می‌خواهید واقعاً سالم باشید، شروع به تغییر و اصلاح هر یک از این مواد حیاتی خواهید کرد. عملکرهای حیاتی شامل ضربان قلب، فشار خون، امواج مغزی، سطح تنفس و سایر سنجش‌های فیزیولوژی دیگر است. هر یک از این ها نشانه های بالینی مرگ و زندگی هستند. اگر هر یک از این علایم در شما وجود نداشته باشند، شما از لحاظ بالینی مرده اید. با علم به این اطلاعات، شما تصمیم می‌گیرید تا یک سری تغییر در عادات خود ایجاد کنید و یک سری کارها برای سلامتی خود انجام دهید. برای شروع، تصمیم می‌گیرید که روزی نیم ساعت یا معادل 120 دقیقه در هفته که زمان ایده آلی برای به دست آوردن سلامت جسمی است، پیاده روی کنید.

اما با پیاده روی نیم ساعته در روز برای کاهش وزن، چه اتفاقی برای ضربان قلب، فشار خون و امواج مغزی شما می‌افتد؟

پاسخ این است که با بهبود یکی از عملکردهای حیاتی، به طور هم زمان سایر نواحی هم بهبود پیدا میکنند.

در مدیریت هم چنین است. با بهبود هر یک از بخش‌های مدیریتی، این پیشرفت به سایر بخش‌ها و نواحی هم سرایت می‌کند. با تمرکز و توجه بر بهبود یک مهارت مدیریتی، به طور هم زمان تمام مهارت های مدیریتی خود را بهبود می‌بخشید.

در حقیقت شما اثر بخشی چندگانه در بهبود مهارت‌های خود و سهم خود در شرکت تان داشته اید.

حال می خواهم که هفت عملکرد اصلی مدیریتی را برای شما بازگو کنم:

1 – برنامه ریزی

2 – سازماندهی

3 – بهترین افراد را انتخاب کردنپ

4 – فراگیری نحوه واگذاری کار به دیگران

5 – همیشه ناظر کارتان باشید

6 – افرا را آگاه نگه دارید

7 – معیارهای شفاف را معین کنید

ما اگر تک تک کارهای خودمان را برنامه ریزی شده جلو ببریم، یکسری از اهداف شرکت را در نظر بگیریم و بتوانیم از این هفت مورد در امر مدیریتی خودمان استفاده کنیم، می‌توانم این قول رو به شما بدهم که شما قطعا تبدیل به یک مدیر حرفه‌ای می‌شوید.

تقریبا 10 سال پیش، در صنعت خرده فروشی خیلی مدیرها به روش سنتی مجموعه ی خودشان را مدیریت می‌کردند. خیلی از مدیران ارشد شرکت‌ها هم به سبک سلیقه‌ی شخصی خودشان مجموعه یا کارمندان را مدیریت می‌کردند. این سلیقه‌های شخصی ضربه های خیلی بزرگی به شرکت‌ها وارد می‌کرد و در طولانی مدت این موضوعات نمایان می‌شد. اما با گذشت زمان‌، افرادی که انعطاف پذیر بودند به دنبال تجربه های نو رفتند و خودشان را با علم روز دنیا وقف دادند و امروزه یکی از بهترین مدیران هر شرکت دارند فعالیت می کنند. این افراد البته در ایران خیلی هم زیاد هستند و من به شخصه با خیلی از این عزیزان در سال های قبل همکار بودم و همیشه سعی کردم که از هر شخص بهترین نکته های مثبتش را بردارم و در روند کاری خودم استفاده کنم.

امیدوارم که مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشه.

و خواستم از این فرصت استفاده کرده باشم و نکته ای رو خاطر نشان بشم که بهترین مدیر های زندگی ما پدر و مادر های عزیز ما هستند، قدرشان را بدانیم و همیشه خدمتگذارشان باشیم. من به شخصه از پدر عزیزم جناب آقای دکتر قدملی تشکر ویژه ای می‌کنم که واقعا به من درس زندگی دادن، همیشه مثل یک کوه پشت من بودن و همیشه من رو به موفقیت های بیشتر تشویق کردند و از مادر عزیزم خانم تقی زاده انصاری تشکر ویژه ای می‌کنم که من معنای از خود گذشتی را از مادرم یاد گرفتم و همینطور از برادر عزیزم آقای آروین قدملی که همیشه در هر مرحله ای از زندگی من یار و یاور من بودند.

امیدوارم که هر روز شاهد رشد و پیشرفت های خیلی خیلی بالاتر از شما باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.