مارکتینگ

کوچینگ منابع انسانی

کوچینگ منابع انسانی، کوچینگ در منابع انسانی، مدیریت منابع انسانی

کوچ منابع انسانی یا کوچینگ منابع انسانی از جایگاه های خاص درون سازمانی محسوب می شود که به رشد کارکنان، بهبود فرایندهای رهبری، فضای کاری مناسب و توسعه محور، رشد کسب و کار، برندسازی و ... کمک می کند. با بهره مندی از خدمات کوچینگ در منابع انسانی، افراد داخل سازمان در هر سطحی از مدیر تا کارکنان، مهارت های ارتباطی بهتری خواهند داشت و کارکنان قلبا و با اشتیاق به وظایف خود عمل می کنند. ما این مطلب را آماده کرده ایم تا به بررسی کامل کوچینگ منابع انسانی بپردازیم. اگر در این رابطه سوالاتی دارید و جهت رزرو وقت برای مشاوره منابع انسانی روی عکس زیر کلیک نمایید.

خدمات مشاوره پویان قدم لی

 

کوچینگ منابع انسانی یا Human Resource Coaching چیست ؟

در بیانی ساده، کوچ منابع انسانی افرادی ماهر و حرفه ای هستند که برای نیازهای مربوط به نیروی انسانی سازمانی استخدام می شوند و مشکلات مربوط به این زمینه را حل می کنند. شرکت ها و سازمان های مختلف به استخدام کوچ های منابع انسانی یا مدیر منابع انسانی نیاز دارند زیرا اولا برخی از کسب و کار ها از وجود کوچ های داخلی محروم هستند و در این شرایط، شرکت ها به سراغ یک متخصص کوچینگ خارجی می روند.

دلیل دوم نیاز سازمان ها به استخدام کوچ منابع انسانی، تصمیم گیری درست در پروژه ها و چالش های شرکت است. کوچ ها می توانند بر روی حل مشکلات تمرکز کنند بدون آنکه با سیاست های داخلی سازمان و سایر مسائل و حواشی ها، درگیر باشند.

 

هدف از کوچینگ در سازمان چیست ؟

جان وایتمور به عنوان یکی از شناخته شده ترین متخصصان مربی گری که سال ها در این کار فعالیت دارد، کوچینگ را به معنای گشودن قفل استعداد فرد برای به حداکثر رساندن عملکرد او تعریف می کند. در واقع هدف اصلی از کوچینگ در سازمان، حذف شکاف میان پتانسیل و عملکرد است.

کوچینگ منابع انسانی، کوچینگ در منابع انسانی، مدیریت منابع انسانی

 

نقش کوچ در مقام مدیر منابع انسانی

در هر شرکت یا سازمانی، وظیفه نظارت، ارتباط، آموزش و برنامه ریزی کارمندان به عهده مدیریت منابع انسانی است. نیروی انسانی در یک شرکت، سرمایه اصلی آن شرکت محسوب می شود و افرادی که استخدام می شوند و ارتقاء داده می شوند، برای سازمان اهمیت زیادی دارند. در این سازمان ها افراد برای توسعه خود و ارتقاء به سمت های بالاتر، نیاز به رشد حرفه ای دارند. آموزش ها، موثر ترین راه برای رشد مهارت ها و ارتقاء دادن هستند و در کنار آن، از میان برداشته شدن ضعف های ارتباط میان مدیران و کارکنان، توسعه و پیشرفت سازمان را در پی دارد.

در این میان برای بهبود فعالیت های نیروی انسانی و آموزش دادن به آنها، نیاز به مدیر منابع انسانی مجرب، متخصص و حرفه ای است تا مسئولیت نظارت بر اعمال نیروی انسانی را بر عهده بگیرد.

کوچینگ منابع انسانی، کوچینگ در منابع انسانی، مدیریت منابع انسانی

مدیر ناظر باید بتواند در سازمان و میان نیروها، نظم را برقرار کند و در آموزش کارکنان تمرکز داشته باشد. واحد منابع انسانی باید برای برنامه های بلند مدت سازمان برنامه ریزی کرده و در قالب برنامه های میان مدت و کوتاه مدت، اجرا نماید. زمانی که کارکنان هم بدانند تحت نظر یک مدیر نیروی انسانی حرفه ای فعالیت دارند، سعی می کنند وظایف را به درستی انجام دهند که این امر به پیشرفت چشمگیر سازمان کمک می کند.

حال اگر مدیر منابع انسانی شرکت در قالب یک کوچ منابع انسانی فعالیت کند، مسیر پیشرفت سریع تر و شفاف تری پیش روی سازمان قرار می گیرد. کوچ منابع انسانی در سازمان کمک می کند که تمام افراد، در مسیر درست قدم بردارند و هر کسی با توجه به مهارت های تخصصی خود، فعالیت کند.

 

تجربه، اطلاعات و تخصص کافی برای کوچ های منابع انسانی

بسیاری از سازمان ها برای جبران خلاء موجود در شرکت خود، کوچ منابع انسانی استخدام می کنند. در این حیطه شغلی، تخصص و تجربه بسیار مهم است و نیاز به اطلاعات و دانش زیادی است. کوچ متخصص معمولا چندین سال تجربه و حداقل یک مدرک کارشناسی از رشته مرتبط دارد البته سازمان ها و شرکت هایی هم هستند که مدرک کارشناسی ارشد را اولویت استخدام کوچ منابع انسانی قرار می‌دهند.

کوچینگ منابع انسانی، کوچینگ در منابع انسانی، مدیریت منابع انسانی

 

شبکه سازی لازمه ادامه حیات کوچینگ منابع انسانی

شما به عنوان کوچ منابع انسانی، شبکه سازی را باید در اولویت قرار دهید تا صف همیشگی مشتریان به شما نیاز داشته باشند. با سایر همکاران و کوچ های فعال در زمینه کوچینگ منابع انسانی مرتبط و یا ارائه دهندگان خدمات در زمینه های متفاوت، ارتباط برقرار کنید و از این راه ها شبکه سازی داشته باشید.

کوچینگ منابع انسانی، کوچینگ در منابع انسانی، مدیریت منابع انسانی

 

فواید کوچنیگ منابع انسانی برای سازمان ها 

کوچنیگ منابع انسانی برای شرکت ها و سازمان ها فواید زیادی می تواند داشته باشد از جمله آنکه :

  • افزایش درآمد سازمان
  • پیشرفت حتی در سخت ترین شرایط
  • شکوفایی استعدادهای نیروی انسانی
  • تبدیل شدن مدیران سازمان به رهبرانی تاثیر گذار
  • مدیریت کردن بهتر زمان
  • تمرکز کردن بر روی مسائل مهم
  • ارتباط موثر میان کارکنان و رهبران سازمان برای پیشبرد اهداف
  • توسعه کارکنان
  • و ...

درآمد کوچ منابع انسانی

درآمد شخص کوچ منابع انسانی با در نظر گرفتن تخصص و تجربه او و همچنین زمانی که در شرکت طرف قرارداد صرف می کند، تعیین می شود. در بعضی از شرکت ها درآمد کوچ به صورت درصدی است مثلا 10 درصد از سود خالص شرکت که پس از ورود کوچ عاید شرکت شده است، برای جبران خدمات و به عنوان حقوق در نظر می گیرند اما در بعضی دیگر از شرکت ها، برای درآمد ثابت ماهانه موافقت می شود.

بعضی از کوچ های منابع انسانی نیز بر اساس تخصص و مهارت خود، نرخ ساعتی، ماهانه و سالیانه تعیین می کنند و به طرف قرارداد اعلام می نمایند. به دلیل مواردی که شرح داده شد، میزان درآمد ثابت و از قبل تعیین شده ای برای کوچ منابع انسانی وجود ندارد.

کوچینگ منابع انسانی، کوچینگ در منابع انسانی، مدیریت منابع انسانی

 

خدمات کوچینگ منابع انسانی برای مدیران و کارکنان

مدیران شرکت ها با کوچینگ منابع انسانی می توانند مهارت های رهبری خود را بهبود ببخشند و مدیریت منابع انسانی را بهتر انجام دهند. بعضی از این خدمات به شرح زیر هستند :

پرسنال برندینگ

مدیران سازمان ها می خواهند یک تصویر حرفه ای از خود در دنیای کسب و کار بسازند و در مسیر ساخت برند شخصی یا پرسنال برندینگ، با چالش های زیادی روبرو می شوند. کوچینگ منابع انسانی می تواند برای مدیریت این چالش ها موثر باشد.

مهارت رهبری

اگر مدیر یک سازمان هستید حتما به خوبی می دانید که صرفا قدرت جایگاه مدیریتی برای مدیریت درست کارکنان کافی نیست و نیاز است که مهارت های رهبری خود را تقویت کنید و کارکنان اشتیاق به پیش بردن اهداف سازمان داشته باشند. کوچینگ منابع انسانی برای تقویت مهارت های رهبری یک مدیر هم چاره ساز است و مسیر موفقیت سازمان را هموار تر می کند.

یک کوچ منابع انسانی به مدیر کمک می کند تا رفتار خود را با کارکنان به طور دقیق تری بررسی کند و مهارت های خود را در این زمینه ارتقاء دهد.

توسعه فردی

کارکنان زیادی در یک سازمان هستند که عملکرد خوبی دارند اما مسیر رشد آنها تعیین شده نیست. کوچ منابع انسانی کمک می کند که این افراد بر اساس اهداف فردی و سازمانی و با توجه به نقاط قوت و قابل بهبود، مسیر توسعه فردی را طی کنند.

کوچینگ منابع انسانی، کوچینگ در منابع انسانی، مدیریت منابع انسانی

 

سخن پایانی

یکی از چالش هایی که شرکت ها در بخش نیروی انسانی با آن روبرو هستند، توانمند کردن کارکنان و کارمندان سطوح مختلف است مخصوصا برای نیروی انسانی جوان و تازه استخدام شده که باید مسیر خود را در شرکت پیدا کند. استفاده از متدهای قدیمی برای بهبود فعالیت نیروی انسانی مثل قبل نمی تواند پاسخگو باشد و امروزه، کوچینگ منابع انسانی مورد توجه مدیران شرکت ها و سازمان ها قرار گرفته است.

کوچینگ منابع انسانی نتیجه ای جزء پیشرفت سازمان ندارد و توسعه کارکنان را باعث می شود. افرادی که کوچینگ منابع انسانی را ارائه می کند، به عنوان کوچ شناخته می شوند که معمولا حداقل مدرک کارشناسی و چندین سال سابقه فعالیت در این زمینه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.