اصول و فنون مذاکره چیست ؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در حیطه‌های مختلف ممکن است برای شما ایجاد شود این است که، اصول و فنون مذاکره چه می‌باشد و به چه صورت شما می‌توانید این کار را کاملا اصولی و دقیق انجام بدهید؟ اگر شما از افرادی هستید که مدام در اجتماعات حضور دارید ممکن است که در زمینه‌های مختلفی مانند تجارت و یا تبلیغات، احتیاج به مذاکره کردن و یا گفت و گو پیدا کنید. چرا که آموزش‌هایی که در حیطه مذاکره می‌بینید، می‌تواند در موفقیت‌های شما سهم بسیار زیادی را داشته باشد و یکی از توصیه های مشاوره توسعه فردی و شغلی یادگیری اصول و فنون مذاکره است. در این هنگام است که شما متوجه می‌شوید که آموزش اصول و فنون مذاکره چقدر دارای اهمیت می‌باشد. در واقع باید بدانید که آموزش اصول مذاکره، هنری است که هر کسی نمی‌تواند داشته باشد و برای این که بتوانید به صورت صحیح از آن استفاده کنید باید حتما آن را آموزش ببینید.

در صورتی که این هنر فردی را آموزش ببینید می‌توانید موفقیت‌های زیادی را در زمینه‌های مختلف، علی‌الخصوص تجارت و خرید و فروش به دست آورید. برای این که بتوانید به درستی اصول و فنون مذاکره را یاد بگیرید و از آن به شیوه صحیح استفاده کنید، می‌توانید این مطلب را تا پایان مطالعه کنید و از مشاوره‌های مهندس پویان قدم لی بهره مند شوید. در ادامه این مطلب قرار است که در رابطه با آموزش‌های مختلف اصول و فنون مذاکره در زمینه‌های مختلف بحث کنیم و توضیحاتی را درباره آن ها به شما ارائه کنیم. برای یافتن پاسخ سوال‌های خود لطفا تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

آموزش اصول و فنون مذاکره

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

همان طور که پیش‌تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، برای این که شما بتوانید در زمینه‌های مختلف حرف‌هایی برای گفتن داشته باشید، احتیاج است که به صورت تخصصی اصول و فنون مذاکره را بدانید. برای این که شما به یک فرد مذاکره کننده حرفه‌ای تبدیل شوید و در مشاوره فروش حرفه ای باشید به یک نقشه راه احتیاج دارید که بتواند راهنمایی‌های زیادی به شما کند. در این رابطه باید بدانید که حتی اگر در زمینه مذاکره فوق حرفه‌ای هم هستید، باز هم احتیاج دارید که فنون مختلف مذاکره کردن را آموزش ببینید. چرا که دانستن در رابطه با این هنر بی پایان بوده و هرچه که آموزش ببینید، باز هم مواردی برای یادگیری وجود خواهد داشت. با دانستن اصولی فن‌های مذاکره، شما می‌توانید مراحل مختلف را با موفقیت طی کنید. در ادامه این مطلب برخی از مهم‌ترین مرحله‌های آموزش اصول و فنون مذاکره برای شما ذکر شده است.

  • در گام اول برای موفقیت در مذاکره باید با اصول آن به صورت حرفه‌ای آشنا شوید و همچنین بتوانید زبان بدن خود را تقویت کنید.
  • یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌تواند به هنگام مذاکره کردن باعث موفقیت شما شود تمرین کردن است. به عنوان مثال شما می‌توانید با تجسم کردن یک انسان فرضی در کنار خود و صحبت کردن با او فن بیان خود را تقویت کنید. در این روش سعی کنید که با سوال و جواب‌های مختلف، خود را به چالش بکشید و مدام به سوالات ذهنی خود پاسخ بدهید. انجام این کار باعث خواهد شد که شما به هنگام مذاکره کردن به اصطلاح کم نیاورید و برای هر حرفی جواب قانع کننده داشته باشید.
  • یکی دیگر از روش‌هایی که باعث می‌شود شما بتوانید در مذاکره موفق و پیروز ظاهر شوید این است که به جلسه گفت و گوی خود به چشم یک بازی نگاه کنید. اگر شما در زمان مذاکره تصور کنید که وارد یک بازی و یا مسابقه شده‌اید، تمام تلاش‌های خود را در جهت این که پیروز مذاکره باشید انجام خواهید داد.
  • نکته مهم دیگری که در رابطه با آموزش اصول و فنون مذاکره باید بدانید این است که با مفاهیم و معانی مختلف کسب و کار آشنایی داشته باشید. اگر شما بتوانید که اطلاعات خود را در زمینه تجارت بالا ببرید و دانش خود را در مذاکره گسترش بدهید، قطعا می‌توانید یک فرد پیروز در گفت و گو محسوب شوید.
  • برای این که بتوانید یک فرد موفق در حیطه تجارت محسوب شوید، باید با مفهوم زمان به خوبی آشنا باشید. فردی که قصد مذاکره کردن در زمینه‌های مختلف را دارد باید مدیریت زمان را به خوبی آموزش دیده باشد و سعی کند که تمام صحبت‌های خود را در تایم تعیین شده به پایان برساند.
  • فردی که می‌خواهد به صورت حرفه‌ای آموزش اصول و فنون مذاکره را ببیند، باید تلاش کند که هوش سیاسی خود را بالا ببرد. با انجام این کار فرد مذاکره کننده می‌تواند از هر نظر نسبت به رقیب خود برتری داشته باشد.
  • یکی دیگر از نکاتی که می‌تواند به هنگام مذاکره باعث موفقیت فرد مذاکره کننده شود این است که قبل از ورود به جلسه برنامه ریزی‌های لازم را انجام داده باشد. این برنامه ریزی به آن معنا بوده که پیش از جلسه با توجه به موضوعی که قرار است بر سر آن گفت و گو شود، مطالبی را به عنوان پیش زمینه مطالعه کرده باشید.

اصول و فنون مذاکره حرفه ای

اگر شما هم از افرادی هستید که در زمینه‌های مختلف فعالیت‌های اجتماعی دارید، باید بدانید که بدون دانستن اصول و فنون مذاکره حرفه ای نمی‌توانید هیچ کاری را انجام بدهید. به عبارت دیگر باید گفت که دانستن مهارت مذاکره حرفه‌ای، یکی از مهم‌ترین فن‌هایی می‌باشد که بدون آن نمی‌توانید موفقیت‌های چندانی داشته باشید. شاید در نگاه اول تصور کنید که دانستن اصول و فنون مذاکره اهمیت چندانی ندارد، اما اگر کمی فکر کنید متوجه می‌شوید که هر فرد، هر جایگاهی که قرار داشته باشد باید بداند که مذاکره صحیح به چه صورت است برای مثال مشاوره منبع انسانی برای جذب کارمندان جدید به فن بیان بالا نیاز دارند. در این حال برخی از افراد هستند که به دلیل نداشتن مهارت در گفت و گو و مذاکره کردن، از هدف‌هایی که دارند گذشته و آن را فراموش کرده اند. در حالی که نمی‌دانند برای کسب این مهارت فقط کافی است که آگاهی خود را در زمینه‌های مختلف بالا ببرند. البته برای این که اصول و فنون مذاکره حرفه ای را آموزش ببینید، احتیاج است که مهارت کلامی خود را نیز افزایش بدهید.

اولین قدم برای این که شما یک گفت و گوی موفقیت آمیز داشته باشید این است که فرد از موقعیت خود آگاهی داشته باشد. به عنوان مثال فردی که قرار است کارگری را برای انجام خدمات در شرکت خود استخدام کند، باید بر سر حقوق و مزایای آن گفت و گویی داشته باشند. در این هنگام طرفین مذاکره باید جایگاه خود را بدانند. مثلا فرد کار فرما باید بداند که کارگر بر اساس سختی کاری که انجام می‌دهد و یا حتی ساعاتی که کار می‌کند، مبلغی را به عنوان حقوق در نظر دارد. اگر شما مبلغی را کمتر از حد تصور او پیشنهاد کنید، طبیعتا وی پیشنهاد شما را رد خواهد کرد. بنابراین دانستن جایگاه در مذاکره بسیار دارای اهمیت است. در گام بعدی اصول و فنون مذاکره حرفه‌ای باید از ارزش‌های طرف مقابل خود آگاهی داشته باشید. مثلا ممکن است که بسیاری از استعداد‌های طرف مقابل برای شما کاربرد چندانی نداشته باشد‌، پس بیان کردن آن هم در گفت و گو اهمیت زیادی نداشته و مذاکره را بی اهمیت می‌کند. بنابراین اگر شما از ارزش‌های طرف خود اطلاعات کافی داشته باشید، می‌توانید باعث شوید که مذاکره کاملا به نفع شما تمام شود.

یکی دیگر از مواردی که باید حتما به آن توجه کنید این است که پیش از جلسه مذاکره، اولویت‌های خود را به صورت دقیق مشخص کنید. به این صورت که قبل از گفت و گو برای خود تعیین کنید که از این جلسه می‌خواهید چه چیزی را به دست آورید و از دست و دادن چه چیزی برای شما بی اهمیت است. این مسئله می‌تواند کاملا طبیعی باشد که در مذاکره شما نتوانید به تمام اهداف خود دست پیدا کنید. پس باید آمادگی داشته باشید که در جلسه گفت و گو برخی از انتظارات شما برآورده نشود. همچنین برای یک مذاکره موفق باید قبل از شروع جلسه تصور کنید که چه اتفاقاتی قرار است بیفتد. مثلا فکر کنید که طرف مقابل ممکن است چه حرف‌هایی را به شما بزند و یا چه انتظاراتی از شما داشته باشد. با نوشتن آن‌ها روی یک تکه کاغذ و همچنین یادداشت کردن راه حل‌ها در موقعیت‌های مختلف می‌توانید یک مذاکره موفق و فوق حرفه‌ای داشته باشید.

اصول و فنون مذاکره برد برد

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

شاید تا به حال اصطلاح مذاکره برد برد را شنیده باشید و این سوال برای شما ایجاد شده باشد که چگونه می‌توان در یک مذاکره، هر دو طرف برنده باشند؟ یکی از بهترین مذاکره‌هایی که وجود دارد مذاکره برد برد بوده که همیشه نتیجه مطلوبی دارد. لذا می‌باسیت اصول و فنون مذاکره برد برد را بدانید. چیزی که باعث می‌شود که مذاکره برد برد اهمیت زیادی را پیدا کند این است که هر دو طرف در گفت و گو به منافع یکسانی دست پیدا کنند که برای آن‌ها خوشایند است. در این صورت امکان این که همکاری آن‌ها مداوم و طولانی مدت شود بسیار زیاد است‌. حال باید بگوییم که این نوع از مذاکره یعنی مذاکره برد برد، احتیاج به دانستن اصول و فنون خاصی دارد. برای این که در این گفت و گو بتوانید هر دو طرف راضی باشید، باید سعی کنید که رقابت را فراموش کنید. در این حالت شما نباید تصور کنید که طرف مقابل، رقیب شما است. چرا که اگر خود را بالاتر از طرف مقابل فرض کنید، تیم حریف نیز جبهه گیری می‌کند و مذاکره نمی‌تواند به نتایج خوبی منتهی شود‌.

یکی دیگر از کار‌هایی که باید حتما در مذاکره برد برد در نظر داشته باشید این است که به نظرات طرف مقابل خود اهمیت زیادی بدهید و سعی کنید که با احترام به صحبت‌های یک دیگر پاسخ بدهید. اگر روی حرف‌های خود پا فشاری کنید و تیم مقابل را وادار به پذیرش صحبت‌های خود کنید، نمی‌توانید نتیجه قابل قبولی را از گفت و گو به دست آورید. در این مذاکره یعنی مذاکره برد برد باید بدانید که تحقیر کردن ارزش‌ها و هدف‌های تیم مقابل به منظور این است که شما خواهان توافق در آن نیستید. در واقع اگر در مذاکره برد برد طرف مقابل را وادار به پذیرش اهداف خود کنید، بازنده اصلی شما خواهید بود.

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه می‌توان در یک مذاکره برد برد موفق ظاهر شوید، ایده پرداز بودن بسیار موثر است. مثلا اگر شما به عنوان یک رییس کارخانه تجاری قصد دارید که تعدادی را به عنوان نیرو‌های جدید استخدام کنید، باید به فکر سایر کارکنان نیز باشید. اگر در نظر نگیرید که برای سایر نیروها چه امکاناتی را لحاظ می‌کنید، ممکن است که آن ها با ورود نیروهای جدید مخالفت کنند‌. بنابراین شما باید طرحی را راه‌اندازی کنید که به منافع سایر کارگران نیز آسیبی وارد نشود. البته این موارد فقط بخشی از اصول و فنون مذاکره برد برد است. در نتیجه برای این که شما بتوانید راه‌ کار‌های مختلف دیگری را پیرو این موضوع آموزش ببینید، می‌توانید به مطالب دیگر در موجود در وبلاگ مراجعه کنید. همچنین در جلسات مشاوره مهندس پویان قدم لی می‌توانید با دریافت مشاوره اصول و فنون مذاکره  را درباره مذاکره برد برد را آموزش ببینید.

اصول و فنون مذاکره تجاری

اگر شما هم از افرادی هستید که مدام به دنبال تجارت‌های پر سودی نظیر مشاوره دیجیتال مارکتینگ یا مشاوره برندینگ می‌باشید، حتما به این که اصول و فنون مذاکره تجاری را بدانید علاقه‌مند هستید. حتی اگر شما فردی نیستید که به تجارت علاقه داشته باشید، باز هم باید بدانید که امروزه اهداف تجاری و مالی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی هر فرد هستند. برای این که بتوانید در زمینه مذاکره تجاری فرد موفقی ظاهر شوید در ابتدا باید به صحبت‌های تیم رقیب خود گوش بدهید و تلاش کنید بفهمید که طرز فکر او به چه سمت و سویی است. جالب است بدانید که بر خلاف تصور عده‌ای، شخصی که مدام در مذاکره صحبت می‌کند، بازنده گفت و گو خواهد بود. چرا که این فرصت را از خود می‌گیرد که بتواند هدف‌های فرد مقابل را پیش‌بینی کند و این کاملا به نفع رقیب او خواهد بود. در مذاکرات تجاری سعی کنید که به صورت کوتاه به سوالات طرف مقابل پاسخ بدهید، در این صورت حریف نمی‌تواند متوجه شود که چه مسئله ای در ذهن شما است.

در قدم بعدی شما باید پیش از آغاز جلسه، آمادگی کامل را در رابطه با تیم مقابل و همچنین موضوعی که قرار است روی آن بحث شود داشته باشید. همچنین یکی از مهم‌ترین روش‌های اصول و فنون مذاکره تجاری این است که سابقه تیم حریف خود را بررسی کنید و ببینید که قراردادهای پیشین خود را به چه صورت به انجام رسانده است. پس از آن که توانستید به صورت کامل روی موضوع جلسه و آشنایی با تیم مقابل تسلط پیدا کنید، می‌توانید یک گفت و گوی تجاری موفق داشته باشید. پس از طی این مراحل دقت کنید که در تمام مدت مذاکره ادب را رعایت کنید و سخت‌گیری را کنار بگذارید. البته تمام این مواردی که به آن اشاره شد، همه چیز‌هایی نیست که شما باید درباره مذاکره تجاری بدانید. پس برای یافتن اطلاعات بیشتر می‌توانید در جلسات مشاوره و آموزش اصول و فنون مذاکره مهندس پویان قدم لی شرکت کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

اصول و فنون مذاکره فروش

یکی از مهم‌‌ترین نکاتی که به هنگام اصول و فنون مذاکره فروش باید به آن توجه کرد این است که همه مزیت‌ها و معایب محصول خود را برای مشتری بیان کنید. به این صورت مشتری به شما اعتماد بیشتری پیدا می‌کند و برای خرید از شما تشویق خواهد شد. از دیگر مسائلی که شاید به نظر شما چندان اهمیتی نداشته باشد، اما در واقع بسیار قابل اهمیت است زبان بدن می‌باشد. اگر شما بتوانید به هنگام گفت و گو بر سر فروش یک کالا با مشتری، بر زبان بدن او تسلط کافی داشته باشید قطعا می‌توانید فروشنده خوبی محسوب شوید. به عنوان مثال شما می‌توانید با لحن صدا و یا حتی چشمان مشتری متوجه شوید که چه نظری در رابطه با محصول و کالای شما دارد و به چه صورتی می‌توانید روی یک موضوع به تفاهم برسید. اگر شما روی زبان بدن مراجعه کننده تسلط کافی پیدا کنید، قطعا توانایی ذهن خوانی شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید به صورت حرفه‌ای نیاز‌های مشتری خود را برطرف کنید. در واقع یک مذاکره کننده خوب کسی است پیش از این که مشتری متوجه شود کنترل جلسه را به دست بگیرد و به خوبی اوضاع را مدیریت نماید‌. نکته دیگری از اصول و فنون مذاکره فروش که حتما خود شما هم می‌دانید و مورد توجه قرار می‌دهید منافع خود می‌باشد. به هنگام مذاکره فروش باید دقت کنید که منافع خود و مشتری را در اولویت قرار بدهید. به عنوان مثال اگر فروشنده به شکلی رفتار کند که خریدار احساس زیان کند، قطعا از این مذاکره نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد. فروشنده‌ای می‌تواند در مذاکره موفق باشد که هم منافع خود و هم منافع خریدار را در نظر بگیرد و با فن بیان قوی مشتری را به خرید آن وسیله تشویق کند. به شکلی که مشتری احساس کند اگر این وسیله را خریداری نکند قطعا ضرر خواهد کرد.

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

اصول و فنون مذاکره با کارفرما

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

در رابطه با اصول و فنون مذاکره با کارفرما پیش‌تر هم اشاره کوچکی کردیم؛ اما یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث موفقیت در مذاکره با کارفرما می‌شود این است که شما به شکلی رفتار کنید که کاملا برای کار کردن با فرد مقابل جدی هستید. در این نوع مذاکره شما باید طوری رفتار کنید که کارفرما از صحبت کردن با شما احساس خوبی پیدا کند و به ادامه صحبت‌ها ترغیب شود‌. همچنین یکی از دیگر موارد مهم در اصول و فنون مذاکره با کارفرما این است که توانایی‌ها و شایستگی‌های خود را به شکل دقیق به شخص مقابل نشان بدهید. مهم است بدانید شما در صورتی می‌توانید برنده مذاکره باشید که منافع طرف مقابل را نیز در نظر داشته باشید و شرایط آن ها را به خوبی درک کنید. فردی که به گفت و گو با کارفرما می‌رود باید در نظر داشته باشد که در طی این مذاکره ممکن است سوالات سختی پرسیده شود. بنابراین باید آمادگی پاسخ‌گویی به هر سوالی را داشته باشد. اگر فرد کارفرما از شما سوالی پرسید، بیشتر از این که به خود سوال توجه کنید، دقت کنید که کارفرما چه هدفی از پرسش آن داشته است. سپس با درایت و فن بیان قوی شروع به پاسخ‌گویی سوال کنید.

اصول و فنون مذاکره در تبلیغات

اگر قصد دارید که شروع به تبلیغ فعالیت و یا کالایی کنید باید به این نکته توجه کنید که دانستن اصول و فنون مذاکره در تبلیغات می‌تواند سهم زیادی در فروش و تاثیر گذاری آن داشته باشد. یکی از بهترین روش‌هایی که باعث می‌شود بازاریاب بتواند در تبلیغات موفق ظاهر شود این است که بازاریاب فن بیان قوی داشته و بتواند روی صحبت‌های خود تسلط کافی داشته باشد. همچنین فردی که قرار است کارهای تبلیغاتی را انجام بدهد باید بداند که این حرفه به خلاقیت‌های زیادی احتیاج دارد. چرا که تمام منافع در این زمینه، بستگی به میزان فروش خواهد داشت. بنابراین اگر شما بتوانید در این زمینه خلاق و تاثیر گذار ظاهر شوید، قطعا در مذاکره تبلیغات موفق خواهید بود. مهم است بدانید که ارتباط عمومی در ورود به مذاکره در تبلیغات بسیار قابل اهمیت است. شخصی که بتواند در ارتباط عمومی قوی ظاهر شود، بدون شک می‌تواند به عنوان یک فروشنده و یا بازاریاب موفق، نتیجه‌های قابل قبولی را به دست آورد.

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

اصول و فنون مذاکره در مدیریت

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که ممکن است ایجاد شود این است که به چه صورت می‌توان جلسه مذاکره را مدیریت کرد؟ در این رابطه باید به شما بگوییم در صورتی که مذاکر در مدیریت موفق به اتمام می‌رسد که شما موضوع جلسه را به صورت همه جانبه بررسی کرده و اطلاعاتی را در این زمینه به دست آورده باشید. به این صورت شما در جلسه یک مدیر مسلط ظاهر خواهید شد که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. همچنین یکی از مهم‌ترین موارد در اصول و فنون مذاکره در مدیریت این است که فن بیان قوی داشته باشید و همه منافع خود و تیم مقابل را تحت نظر داشته باشید. نکته‌ای که در این بخش بسیار حائز اهمیت می‌باشد این است که بدانید به هر حال در هر مذاکره و گفت و گویی شما نمی‌توانید به صورت کامل پیروز باشید. بنابراین باید توانایی این را داشته باشید که بتوانید در مواقعی از اهداف و خواسته‌های خود بگذرید و به حرف‌های شخص مقابل احترام بگذارید. جالب است بدانید شخصی در مذاکره می‌تواند موفق‌تر باشد که زمان‌بندی را به صورت دقیق رعایت کند و بتواند تمام صحبت‌های خود را منتقل کند.

اصول و فنون مذاکره در کسب و کار

برای این‌که شما بتوانید در زمینه کسب و کار یک فرد مذاکره کننده قوی به نظر برسید، باید با اصول و فنون مذاکره در کسب و کار به خوبی آشنا شوید. اگر می‌خواهید که در زمینه کسب و کار نیز فرد موفقی باشید، این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان احساساتی نشوید. چرا که این معامله فقط تجاری بوده و برای سودآوری می‌باشد، در صورتی که شما احساساتی شوید به احتمال زیاد در این تجارت شکست خواهید خورد‌. از دیگر نکته‌های دیگر از اصول و فنون مذاکره که باید به هنگام گفت و گو در کسب و کار مورد توجه داشته باشید این است که پیشنهادات جالب و سودآور را در گوشه‌ای یادداشت کنید. این روش بیشتر در مذاکراتی که طولانی است استفاده می‌شود و باعث می‌شود که شما صحبت‌های تیم مقابل را فراموش نکنید. در این زمینه شما باید توجه کنید که مسائل مالی و پول باعث نشود که گفت و گوی شما توقف پیدا کند. چرا که در این صورت تیم حریف به دنبال این است که با پرداخت مبلغ کمی، مذاکره را به نفع خود تمام کند و مبلغ بیشتری را برای خود به دست آورد. چیزی که باید حتما در مذاکره کسب و کار مورد توجه قرار بگیرد این است که شما حتما به قصد توافق به مذاکره نروید. چرا که در این صورت تیم حریف از این موضوع به ضرر شما استفاده می‌کند.

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

اصول و فنون مذاکره با افراد عصبانی

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

اگر شما از افرادی هستید که تاکنون در زمینه‌های مختلف مذاکره کرده‌اید، حتما می‌دانید که این امکان وجود دارد که با افراد عصبانی هم برخورد داشته باشید. بنابراین لازم است اصول و فنون مذاکره با افراد عصبانی را بلد باشید. اگر در میان مذاکرات این مشکل برای شما به وجود آمد و شخص مقابل حرف ناخوشایندی به شما زد در مرحله اول باید سکوت کنید. سپس با فکر کردن به موضوع، سعی کنید که به صورت کاملا هوشمندانه و آگاهانه به صحبت‌های او پاسخ بدهید. البته در این صورت باید بگوییم که متاسفانه گفت و گو با افراد عصبانی چیزی به جز تلف کردن وقت نیست. بنابراین بهتر است تا جایی که امکان دارد از گفت و گو با افراد عصبانی پرهیز کنید‌. تنها کاری که می‌تواند در حین مذاکره با فرد عصبانی پاسخ‌گو باشد این است جوری وانمود کنید که این رفتار او هیچ تاثیری روی شما نخواهد داشت. البته باید تلاش کنید که در این مسیر خود شما هم عصبانی نشوید و از کوره در نروید. چیزی که باعث می‌شود شما در مذاکره با فرد عصبانی پیروز شوید این است که در مرحله اول با او هیچ توافقی نکنید و در مرحله بعد با تن صدای آرام و جملات کوبنده جواب توهین‌های شخص را بدهید.

اصول و فنون مذاکره در جلسه

یکی از بهترین تاک‌تیک‌هایی که در جلسات مختلف می‌تواند برای موفقیت به کار برده شود این است که روزی را برای گفت و گو انتخاب کنید که به نظر شما اوضاع بسیار خوب است و کارهای شما روند خوبی را داشته است. همچنین شما پیش از این که جلسه مذاکره آغاز شود باید ایده‌های خلاقانه‌ای را تحت نظر داشته باشید و در ساعت‌های مختلف گفت و گو بیان کنید. پس از این مرحله کنترل کافی را روی زمان گذاشته و تلاش کنید که با جملات کوتاه بتوانید هدف اصلی خود را در کمترین زمان ممکن به فرد مقابل منتقل کنید. نکته جالبی که باید در نظر داشته باشید کلماتی است که به کار می‌برید. باید به خوبی فکر کنید، از جملات و واژه‌هایی استفاده کنید که بیشترین تاثیر را در طرف مقابل دارد.

اصول و فنون مذاکره ، پویان قدم لی

سخن آخر

اگر متن بالا را به خوبی مطالعه کرده باشید متوجه می‌شوید که دانستن اصول و فنون مذاکره می‌تواند چه مزیت‌هایی برای شما به دنبال داشته باشد. بنابراین باید بکوشید که در زمینه گفت و گو، یک فرد مذاکره کننده پر قدرت و البته با سواد ظاهر شوید. با این که در این مطلب به خوبی اصول و روش‌های مختلف در مذاکره را توضیح دادیم، اما اگر سوالات بیشتری در این زمینه دارید می‌توانید جهت دریافت مشاوره و آموزش اصول و فنون مذاکره یا مهندس پویان قدم لی در تماس بوده و به پاسخ‌های خود دست پیدا کنید‌.